Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lysá hora

4. 12. 2008

Jak jste se již z našich stránek dovědìli, tak Pavel Válek naplánoval vánoční program z důvodu uzavření tělocvičny po dobu prázdnin. Protože běhat kolem Moravy je sice užitečné a tělesné kondici prospěšné, ale poněkud jednotvárné, navrhl jsem Pavlovi, ať zařadí do tohoto programu i turistický pěší výstup na Lysou horu.

Na Lysou chodím už více než 35 let, takže tuto akci můžu jen doporučit.

Je to v celku nenáročný výstup pro trénované draky. Jde se z Malenovic u Frýdlantu nad Ostravicí. Na Lysou je to 8 km a převýšení je 900m. Cesta trvá 2-2,5 hod. Zpáteční cesta je po stejné trase, protože ČD změnily spěšný vlak na osobní, který do Frýdlantu přijede o půl hod. později a vynechaly jeden odpolední, takže se musí jet tak jak to napíši.

Co je třeba k výstupu. Solidně se obléci, hlavně čepici a rukavice, protože i když je dole bezvětří, tak nahoře to dost často silně fouká. Cesta vede převážnì lesem, takže je tam jen jedna velká mýtina pod vrcholem. Nahoře jsou dvě restaurace, či spíše hospody, které bývají přeplněné. Lze tam sice dostat něco k jídlu, ale když člověk vystojí frontu na pivo, už se mu nedostává sil stát frontu na polévku. Takže svačinu pro jistotu na celý den sebou. Je vhodný i čaj do termosky. Plnoletí jedinci si sebou vezmou iontové nápoje s nejméně 52% alkoholu, jako náhrada za ztrátu kalorií při výstupu. Osvědčily se mnì lyžařské hole, protože někdy to bývá zledovatělé. Pokud je dost sněhu, tak mladší ročníky si sebou můžou vzít nějaké boby, kluzáky, či podobná přibližovadla. Pro veteránské kostrče už to není ono. Na Lysé se vyskytují dva druhy počasí. Buď je vidět 100 km daleko, takže jsou vidět Jeseníky, Malá Fatra a i Vysoké Tatry a Roháče, Radhošť, nebo není vidìt nic. Jelikož je termín pevně daný, tak vám nemůžu nic zaručit.

Jak se jede:

Odjezd z Kojetína 7:23, pro ty co nejezdí vlakem směr Kroměříž. Přestupuje se ve Val. Meziříčí a příjezd do Frýdlantu je v 10:08. 100 m vlevo od nádraží odjíždí bus do Malenovic což je asi 4 km. Odtud se jde pěšky. Ve 14 hod. je sraz všech účastníkù na vrcholu vedle meteostanice za účelem fotografování celé skupiny. Poté se půjde dolů, bohužel po stejné trase do Malenovic, odkud se jede do Frýdlantu. Odjezd z Malenovic je 16:17. Z Frýdlantu jede vlak v 16:44, přesedá se ve Frenštátě, ve Val.Mez. a Kroměříži. Příjezd do Kojetína je ve 20:30. Je tam ještě rezerva pro ty, kteří nestačí v hospodě zaplatit to jede z Frýdlantu v 18:44 a v Kojetíně je to v 21:47.

Jak koupit jízdenky. Po delším bádání jsem zjistil, že nejvýhodnější je sleva SONE+. Cena jízdenky je 150 Kč a může na ní jet max 2 dospělí a tři děti do 15 let. Není to podmínka jsou tam možné kombinace 1 dospělý + 4 děti nebo 5 dětí, nebo 1 nebo dva dospělí bez dětí. Dospělí ale max. 2. V každém případě je to levnější než plná zpáteční, která stojí 237 Kč. Děti do 15. let by měly mít nějaký doklad, že mají méně než 15. Sleva SONE+ je jen na osobní a spěšné vlaky. Jestli to tak bude i po 14.12., kdy se mění jízdní řád si zjistím.

Na vlak je dobré přijít včas, ať máte dostatek času si jízdenky koupit. Předem se domluvte, kdo s kým pojede, a tak by jste měli jet i nazpět. Ze zkušenosti vím, že mohou jít děti tak od osmi let, a pokud jsou zdatné a něco se jim slíbí, tak i méně.

Doufám, že po Vánocích vám přijde procházka na čerstvém vzduchu vhod, a pokud se počasí vydaří, tak i pěkné zážitky z překrásných výhledů po okolí. Pár fotek z minulých vydařených ročníkù přikládám. Pokud není něco jasné, tak veškeré dotazy ohledně této akce rád zodpovím.

Jiří Kučírek

                               Ahoj koječtí draci, dračice a dráčata