Jdi na obsah Jdi na menu
 


LYSÁ HORA 2010

18. 12. 2010

Tradiční vánoční výstup na Lysou horu
Obrazek     Letošní výstup na Lysou horu se koná netradičně v sobotu 18.12.2010. Důvod je ten, že poslední dvě soboty v roce nejsou vhodné. Ta první je 25.12 což je hned po Štědrém dnu a ta další je Nový rok. Kromě toho, že jsou to svátky kdy každý je raději doma, tak právě v tyto dny nejezdí spousta vlaků, a týká se to i těch, kterými se na Lysou jede.
      Vzhledem k novému jízdnímu řádu, který se každoročně snaží cestujícím cestu vlakem znepříjemnit, a mě se zdá že spíše znechutit jsem musel zvolit trochu jinou trasu pro jízdu vlakem.

      Jede se v sobotu 18. prosince 2010 rychlíkem v 7.09 z Kojetína do stanice Ostrava Svinov, tam se přestoupí na vlak do Frýdlantu n.Ostr. V 9.11 odjíždí vlak z Frýdlantu do Ostravice. Příjezd 9.23. Tuto trasu jsem zvolil proto, že přes Kroměříž a Val.Mez dojedem do Ostravice ve 12 hod. což je dost pozdě, protože zpáteční cesta se musí stihnout za světla a nahoře zbývá málo času. Zpáteční jízdu po stejné trase, protože vlak končí v Kroměříži a musí se 1,5 hodiny čekat a do Kojetína se dojede okolo desáté večer. Takže odjezd z Ostravice 16.53. Ve Frýdlantu hned přestup na Ostravu hl.nádr. a za půl hod. v 18.35 rychlík do Kojetína, příjezd 19.54. Kroměřižáci mají přípoj do KM za 15 min.
       Protože české dráhy vylepšily slevu Sone+ tak, že je použitelná jen v jednom kraji, tak je pro nás nepoužitelná. Zbývá skupinová sleva, která je od dvou do 30 osob. Čím je jich víc tím víc se cena jízdenky blíží poloviční slevě. Proto je třeba dojít na nádraží o něco dříve, a všichni si koupit společný lístek. Děti do 15 let se nemusí počítat, protože mají stejně poloviční.
       Pro ty, kteří na Lysou ještě nešli, tak z Ostravice nahoru je to 900 výškových metrů na vzdálenosti 8 km. I se zastávkou na občerstvení v polovině cesty to trvá 2-2,5 hod. Nahoře jsou dvě restaurace věčně plné, ale místo se dá sehnat. Před odchodem dolů se fotografuje na nejvyšším bodě hory a pije se vrcholový rum.Protože počasí nelze naplánovat, jsou nutné rukavice a čepice, protože to tam někdy dost fouká. Za dobré viditelnosti můžete vidět Malou Fatru i Vysoké Tatry Radhošť a Praděd. Pokud bude mlha, tak vám ukážu, kterým směrem jsou.
       Doufám, že účast bude větší než v loňském roce, a že tam bude i víc členů mladých posádek, a nejen důchodci od veteránů. Případné dotazy rád zodpovím. Kroměřižáci mohou dojet do Kojetína, nebo do Přerova přes Hulín.

              Na Lysou za vetrány zve Jirka Kučírek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář