Jdi na obsah Jdi na menu
 


LYSÁ HORA - 2009

27. 12. 2009

 

Obrazek

Letos jako každoročně se koná výsup na Lysou horu - a to v neděli 27. prosince. Je to nejvyšší hora Moravsko-slezských Beskyd, která dosahuje výšky 1323 m n.m. 

Výstup začíná ve Frýdlantu nad Ostravicí. Prvních 5 km se jde po rovině do Malenovic a pak následuje 7 km do kopce až na vrchol. Původní trasa z Ostravice je nepoužitelná, protože do Ostravice není vhodné vlakové spojení. Protože se jede v neděli, tak nejede ani autobus z nádraží. Příjezd autobusu do Malenovic byl v 11.10 a to jsme tam pěšky ve stejnou dobu. 

Zpáteční cesta je možná po stejné trase a z Malenovic jede autobus, nebo se může jít do Ostravice což je 8 km, a odtud vlakem do Frýdlantu a pak nazpět do Kroměříže, Kojetína. 

Pokud budou dobré sněhové podmínky je možné si vzít nějaká urychlovadla, která nám pomohou urychlit sestup. Jedná se o různé kluzáky, boby a pod. Lyže nejsou vhodné. ¨

Při dobrých podmínkách/inverze/ jsou vidět Západní Tatry, Malá Fatra a také Praděd. Výstup je vhodný i pro normálně zdatné děti od 8 let, pro sportovce už od 6 let. Je potřeba na výstup mít sebou rukavice, čepici a šálu, protože na vrcholových partiích někdy fouká dost silný vítr. Pro výstup jsou vhodné i lyžařské hole. Je dobré si vzít svačinu a teplý čaj, pro dospělé i něco výživnějšího. Nahoře sice restaurace jsou, ale tam se dostanem okolo jedné až půl druhé. Také nazpět do vlaku se něco hodí k zakousnutí. Pendolino zde nejezdí, tak cesta trvá 2,5-3 hod.
    
Odjezd vlaku z Kojetína je v 7.23 z Kroměříže 7.47 hod. Přesedá se ve Val.Mezu a Frenštátě. ČD vylepšily jízdní řád a spěšný vlak zrušily a jede se osobákem.

Nazpět buď vlakem z Ostravice v 16.53 hod z Frýdlantu 17.44 přestup ve Franštátě v 18.23 a pak přímý do Kojetína s příjezdem v 20.14 hod. Pro ty, kteří by znaveni usnuli v restauraci na stole jede ještě jeden vlak v 17.53 z Ostravice nebo 18.44 z Frýdlantu s příjezdem do Kojetína v 21.51.

Autobus z Malenovic jede v 16.25 a má příjezd teoreticky v 16.35 na nádraží, ale protože bývá narvaný, tak je min 10-15 min. zpoždění, ale vlak v 17.44 se vždy chytí.  Kdo by nejel z Kojetína nebo KM, tak si najde spojení tak aby byl v 10.10 hod ve Frýdlantě-

Pokud nebude změna, tak je vhodné se domluvit a kupovat jízdenku SONE+ stojí 150 Kč a je pro 2 dospělé osoby a 3 děti do 15 let na osobní a spěšné vlaky. Na tuto jízdenku se jezdí 24 hod od půlnoci do půlnoci jeden den. U dětí, zvláště větších je vhodné mít průkaz, nebo nějaký doklad pro prokázání věku pro slevu. Není nutné, aby byla splněna podmínka 2+3, mohou jet jen dva dospělí sami.

Pokud by byla nějaká změna v jízdním řádu, tak dám včas vědět. Na případné dotazy rád odpovím a věřím v hojnou účast. Zážitky z výstupu stojí za to. Pro ty, kteří tam ještě nebyli - pár fotek z minulých ročníků

Kučírek Jiří

 

28.12.2008 >

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář